Európa munkaerőpiaca az utóbbi években komoly kihívásokkal néz szembe, és számos ágazatban jelentős munkaerőhiány tapasztalható. A demográfiai változások, az elöregedő népesség mind problémát jelent, ráadásul a munkavállalásban beállt változások sem segítenek abban, hogy minden területen észszerű korlátok között tartsák a hiányt. És vajon milyen megoldások kínálkoznak?
A világjárvány óta az emberek sokkal bátrabban és könnyebben váltanak szakmát, mint korábban, ennek következtében pedig bizonyos szakmák a korábbinál sokkal jobban megérzik a munkaerőhiány okozta problémákat. Az olyan pozíciókon, ahol a kínált kereset nem áll arányban a felelősséggel és a stresszel, vagy amilyen munkák eleve túlságosan nehéznek vagy kellemetlennek tekintenek, egyre erősebben érezni a hiányt, mert ezen szakmák korábbi képviselői mára már sok esetben máshol dolgoznak.
Ez lehet az egyik oka annak, hogy míg a munkanélküliség nő, és a legutóbbi KSH jelentés szerint év elején 229 ezer fő volt állás nélkül a 15–74 éves korosztályban, addig a be nem töltött állások száma több mint 70 ezer volt Magyarországon. Persze a statisztikákból nehéz a teljes képet kiolvasni, hiszen az EU kimutatása szerint az Unión belül a szálloda és vendéglátás szektor 4.4%-ra teszik a betöltetlen állások számát, míg Magyarországon a KSH szerint 1.6%-kal ez mindössze 2 048 betöltetlen pozíciót jelent. Ezek szerint a Work&Smile egymaga segített ezen üresen maradt helyek 25%-nak betöltésére – ami nem hangzik reálisan.
Lássuk azokat a területeket, ahol a legnagyobb a hiány, és hogy ezeken a területeken hogyan tudnak segíteni a thai munkavállalók.
Mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat (1,1%)
Különösen a szezonális munkákban jelent kihívás a hiány, de vannak állandó munkával kecsegtető ágazatok (állattenyésztés), ahol jelenleg is sok thai dolgozik. A thai munkavállalók fizikai állóképessége és munkamorálja megoldást kínálhat erre a problémára, hiszen hazájukban is nagy hagyománya van a mezőgazdasági munkának, és sokan dolgoztak már Izraelben, jellemzően éppen ilyen területeken. A lakhatás általában könnyebben és olcsóbban megoldható a vidéki, lakott területek központjától távolabb eső területen, de itt fontos, hogy a dolgozók be tudjanak jutni a városba, ha szeretnének kikapcsolódni vagy ügyeket intézni.
Feldolgozóipar (1,9%)
A feldolgozóiparban a thai munkaerő különösen a monoton és fizikai munkát igénylő pozíciók betöltésében jelenthet nagy segítséget. Thaiföldön nagy hagyománya van annak, hogy dél-koreai és japán gyárakban dolgoznak néhány évet a munkavállalók, így a képzett munkavállalók gyorsan beilleszkedhetnek az európai gyártósorok működésébe.
Építőipar (1,5%)
Az építőiparban a munkaerőhiány komoly problémát jelent, különösen a kézi munka és a szakképzett munkaerő hiánya miatt. Itt a nyelvi nehézségek markánsan mutatkoznak, hiszen általában ezen szakmák képviselői nem beszélnek idegen nyelveket Magyarországon sem, így angolul sem könnyű a szót értés, de szerencsére a szakképzett munkaerő tervek alapján is tud dolgozni (a műszaki rajzok minden esetben nemzetközi viszonylatban is egyértelműek), a betanított munkákra pedig a „megmutatom, csináld utánam” módszer lehet a legjobb. Számos thai munkás rendelkezik tapasztalattal az építési, szerelési vagy akár felújítási projektekben.
Szállítás, raktározás (1,7%)
A szállítási és logisztikai szektorban is érezhető a munkaerőhiány, különösen a raktári dolgozók és a sofőrök terén. A thai munkaerő gyorsan beilleszkedhet ebbe a környezetbe, mivel hazájukban is jelentős szerepet játszik a logisztika. A jogi szabályozások és a speciális engedélyek megszerzése, például a sofőrök esetében, kihívást jelenthet.
Szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás (1,6%)
A legtöbb munkavállalót szállodák számára közvetítünk, különösen housekeeper és konyhai dolgozók tekintetében. Van olyan lánc, ahová már 40 munkavállalót közvetítettünk. A beszámolók szerint a thai-ok érkezésével megszűnik az az általános bizonytalanság, stressz, ami abból adódott, hogy nem lehetett benne biztos a vezető, aznap hányan fognak hiányozni a munkából ,és hogyan oldja meg ezt a hiányt.
Humán-egészségügyi, szociális ellátás (3,6%)
A humán-egészségügyi és szociális ellátás területén a thai munkaerő komoly segítséget nyújthat az ápolói és gondozói munkakörökben. Thaiföldön az idősek gondozása és az ápolás kultúrája mélyen gyökerezik, és már több intézmény számára sikerrel közvetítettünk segédápolókat. Nem a magyar szakápolókat helyettesítik általában a thai-ok, hanem számukra adnak segítséget a betegek körül elvégzendő alapvető feladatok ellátásban.
A Távol-Keletről és Thaiföldről érkező munkaerő kulcsfontosságú szerepet játszhat tehát bizonyos ágazatok fenntartásában és fejlesztésében, és a gazdasági növekedés elősegítése sok esetben attól függ, hogy sikerül-e a hiányzó állásokat betölteni. A megfelelő politikai és jogi keretek biztosításával a vendégmunkások integrációja mind a gazdaság, mind a társadalom számára előnyös lehet.
Legutóbbi hozzászólások